Junioři naskočili zpět na vítěznou vlnu a ovládli podkrušnohorské derby

Diváci, kteří zavítali na páteční souboj mezi karlovarskou Energií a litvínovskou Vervou, rozhodně nelitovali. Hráči obou týmů předvedli velmi svižný a útočný hokej a brankářům bylo chvílemi pořádně horko. O vítězi utkání rozhodla až třetí třetina, kdy domácí střelou Samuela Šmajdy odskočili o dvě branky. Litvínovští díky hře v šesti náskok domácích snížili, jejich následný tlak na srovnání přerušila závěrečná siréna. Tři body tak zůstaly v Karlových Varech.
DHL Extraliga juniorů, 6. kolo, pá 16.9.2022, KV Aréna
3:2
1:1, 1:0, 1:1
Branky a nahrávky:18. Krajčík (Menc, Zolnaj), 23. Sapoušek (Šmajda), 57. Šmajda (Kusak, Sapoušek) – 1. Danielčák (Čech, Hora), 60. Skuhrovec (Slavík, Vopat)
Rozhodčí: Zubzanda, Hucl – Belko, Pěkný
vyloučení2:2
využití0:0
střely na branku26:46
diváci157
Karlovy Vary: Dybal (Ebenstreit) – Tůma, Kočí, Bulka, Krajčík, Zolnaj, Anton – Botoš (C), Sapoušek (A), Adámek, Šlechta, Handl. Šmajda, Váňa, Šmíd, Menc, Kusak
Litvínov: Čermák (Klika) – Hocelík, Vyhlídal, Dudáček, Werner, Janda, Bystřický, Hora – Beran, Vopat (C), Skuhrovec, Bednařík, Slavík (A), Ekrt, Čech, Postl, Špaček, Danielčák, Svoboda

V pátečním utkání se proti sobě postavili soupeři z druhého a třetího místa tabulky extraligy juniorů. Junioři Vervy zatím v letošním ročníku žádné utkání neprohráli a se ziskem jedenácti bodů si vybojovali druhou příčku tabulky. Na záda jim dýchají mladí energetici, kteří nestačili na Zlín a usadili se tak s devíti body na třetí pozici. Toto se propsalo i do hry, kterou oba týmy předváděly. Energetici se hned po úvodním vhazování vydali na branku. David Čermák se však nenechal zaskočit. Vzápětí udeřili mladíci z Litvínova. Matěj Hora zkusil štěstí od modré, ale střela pouze proletěla kolem branky. Tam však byl připravený Dominik Čech a Tim Danielčák, který kotouč dorazil za záda Adama Dybala. Následovalo několik pokusů domácích, ale buď měli za patami některého z hostujících hráčů anebo ztroskotali na pozorném Davidovi Čermákovi. Několikrát zahrozil Robin Sapoušek, ale na Čermáka si nepřišel. O vyrovnávací trefu se nakonec postaral, poté co se díky kombinaci Petra Zolnaje a Alekse Mence dostal ke kotouči, Filip Krajčík. Ten se prokličkoval před brankou hostů a dostal kotouč přes Davida Čermáka necelé tři minuty před koncem třetiny. V jejím závěru to zkusil ještě Robin Sapoušek ze strany klece, ale David Čermák byl proti a svými betony kotouč zastavil.

Druhá část začala tlakem litvínovských mladíků, ale Dybal se nenechal nachytat. Samuel Šmajda získal kotouč a Robinu Sapouškovi se následně podařilo překonat Davida Čermáka a poslat energetiky do vedení. Na inkasovanou branku odpověděli hosté zvýšeným tlakem na Dybalovu klec. Ten následně ještě umocnilo vyloučení Matyáše Adámka. Karlovarští měli opravdu co dělat, aby se ubránili. Po konci početní výhody se domácí na chvíli podívali do útočného pásma, ale vzápětí se museli opět bránit. Dybal chvilkami nevěděl, kde mu hlava stojí, a hlavně několikrát i kde je kotouč. Zvlášť nebezpečné byly v jednu chvíli dorážky litvínovských, kdy kotouč míjel Dybalovu branku vyloženě o fousek. Vydechnout si mohl až po několika minutách, kdy se hra přesunula před Davida Čermáka. Před koncem třetiny však měl Dybal opět plné ruce práce, ale odolal a svůj tým podržel.

První polovina třetí třetiny se nesla v podobném duchu jako předchozí část. Hráči obou týmů si vzájemně napadali přihrávky a střídavě prověřovali oba brankáře. Hrálo se velmi svižně, což sebou neslo větší množství nepřesných přihrávek a střel. Hosté se snažili o vyrovnání a hlídali si protihráče. Jakmile se některý z energetiků dostal ke kotouči, tak měl jistotu, že bude mít společnost. Hosté díky těmto situacím několikrát získali kotouč, s nímž vzápětí uháněli na Dybalovu klec. Tomu tak přibylo na betonech několik nových šrámů. I když se hosté drželi více na kotouči, skórovat se nakonec necelých pět minut před koncem utkání povedlo domácím, kdy Samuel Šmajda překonal Davida Čermáka a zvýšil stav utkání na 3:1. Hosté na inkasovanou branku zareagovali oddechovým časem, po jehož vypršení zůstal David Čermák na střídačce. Jestliže byl Adam Dybal před tím několikrát pod tlakem hostů, tak to nebylo nic proti tomu do jakého ohně se dostal při power play. On i jeho spoluhráči se opravdu pořádně zapotili. V jednu chvíli nastal před brankou takový závar, že nebylo jasné, kde se vůbec kotouč nachází. Adam Dybal se však naštěstí stačil zorientovat a zalehnout ho dříve než se jeden z litvínovských dostal k dorážce. Po pár vteřinách střela Michala Kusaka jen těsně minula opuštěnou branku hostů. Čtyřicet čtyři vteřin před koncem hosté svou hru v šesti zužitkovali a David Skuhrovec snížil stav utkání na rozdíl jedné branky. Následně se litvínovští snažili ještě jednou překonat Adama Dybala a poslat utkání do prodloužení, ale ten svou svatyni uhájil a jeho betony naposledy zaduněly zároveň se závěrečnou sirénou. Energetici se tak mohli radovat z vítězství a užít si děkovačku od fanoušků, kteří je přišli podpořit.

Václav Eismann (HC Energie Karlovy Vary): My jsme nastoupili proti soupeři, který zatím ještě neprohrál a hlavně má ve svých útočných řadách spoustu zkušených hráčů. Očekávali jsme náročné utkání, což se potvrdilo. Myslím si, že dnes hráči neskutečně bojovali. Týmovým výkonem, obrovskou obětavostí a soudržností jsme si dokázali vzít tři body, za což jsme opravdu rádi.

David Kočí (HC Verva Litvínov): Myslím si, že to byl dobrý zápas, s dobrou úrovní. Oba týmy odehrály slušný zápas. My jsme bohužel dostali laciné góly. Ve druhé a třetí třetině jsme měli více střel, ale bohužel jsme nedokázali soupeře víc trestat. Neproměnili jsme ani přesilové hry. Musíme víc proměňovat šance, právě to proměňování šancí utkání rozhodlo.